Menu

Sztuka przenośna

blog o biżuterii artystycznej jej historii i sposobach ekspozycji

Wpisy otagowane : recycling

Przenośne sztućce

anna-sklodowska

  Rodowe sztućce z wiekiem niszczą się stając się nieprzydatnymi. Prawdopodobnie większość z nich trafia do kosza ale są też takie, które otrzymują nowe znaczenie i stają się biżuterią. Pomysł na przetwarzania sztućców nie jest nowy ale udało mi się znaleźć biżuterię, która przede wszystkim zasługuje na uwagę ze względu na wybrany do nich materiał z misternie zdobionych łyżek i widelców.

sztućce

Kolczyki wyglądają ciekawie choć stwarzają wrażenie trochę ciężkich.

sztućce naszyjnik

"Sztućcowy wazonik"- jako naszyjnik. Już samo zestawienie słów brzmi absurdalnie i intrygująco.

serwetniki

Tu mamy przykład serwetników  ale czy nie byłyby oryginalnymi bransoletami tak jak ta widoczna poniżej?

bransoleta-sztucce

 

pierścień-sztućce

Firma Forkometry specjalizuje się w przetwarzaniu przyborów do jedzenia. Ja postanowiłam wybrać dla Was pierścień.

pierścień-sztućce

Na koniec przykład z warsztatu Spoon Sdwy. Jak sama nazwa wskazuje pierścień wykonany z łyżki.

Przetwory

anna-sklodowska

Po raz kolejny w PZO odbędą się Przetwory.

przetwory

10-12 GRUDNIA 2010 
ul. Mińska 25 (Soho Factory)


Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY będzie miała zasięg międzynarodowy. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Niemiec do Warszawy przyjadą i przetwarzać wspólnie z polskimi artystami będą designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), który słynie z recyclingowych projektów na dużą skalę. 

IDEOLOGIA 

Design, który respektuje ekologię, szanuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów jest mocną tendencją światowego wzornictwa. Trudno – projektując ciągle nowe przedmioty – oprzeć się refleksji o eksploatacji naturalnych zasobów Ziemi, narastającego konsumpcjonizmu czy w końcu nietrwałości nowo wytworzonych rzeczy. 
Istniejemy w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek XXI wieku tonie w ilości wyprodukowanych, zużytych i uzbieranych przedmiotów. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z procesu czy podróży jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. 

Jednocześnie „recycling”, „sustainability” jako pojęcia stały się globalną tendencją i tematem poszukiwań dobrych rozwiązań w prawie w każdej dziedzinie życia. Można je sprowadzić do pytania: jak przetrwać? Realizując od kilku lat Przetwory, stawiamy siebie na drugim biegunie wobec masowej produkcji, pokazujemy zupełnie inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspieramy unikatowe projekty i kreatywne rozwiązania. W tym roku, chcemy pójść dalej i zadać artystom prowokacyjnie pytanie JAK PRZETRWAĆ? 

Dzięki obecności grup projektowych i designerów z różnych krajów europejskich pragniemy nadać naszej imprezie rangę MIĘDZYNARODOWĄ, a publiczności dać możliwość zapoznania się z najświeższymi pomysłami na połączenie recyclingu z designem. 

ZNOWU W PZO 

W tym roku Przetwory wracają do PZO – Polskich Zakładów Optycznych, w których odbywały się dwie pierwsze edycje festiwalu. Ale tym razem okupować będą drugą część zakładów przy ul. Mińskiej 25, w której obecnie tworzona jest przestrzeń Soho Factory. 

Zajmą centralnie usytuowaną 2700 metrową halę, w której dawniej odbywała się produkcja podzespołów optycznych. 
Artyści rozpoczną pracę 10 grudnia, pracując samodzielnie albo w specjalnych grupach warsztatowych. 
Dla publiczności PRZETWORY zostaną otwarte 11 grudnia (sobota) w godz. 13-20, 12 grudnia niedziela. 12-19. Ogłoszenie werdyktu jury o godz. 18 w niedzielę. 
W trakcie imprezy odbędą się również prelekcje i prezentacje naszych gości z zagranicy oraz recyclingowe warsztaty dla dzieci.

Amerykańska biżuteria z okazji ARD

anna-sklodowska

ARD to skrót od America Recycles Day czyli amerykańskiego dnia recyklingu, który przypada 15 listopada.

America Recycles Day

 

W związku z tym dniem postanowiłam zaprezentować kilka przykładów biżuterii recyklingowej właśnie amerykańskich artystów.

Numerki " of matter"

http://supermarkethq.com/designer/16968/products

numerki

Gazetowa biżuteria Holly Anne Mitchell

http://www.newspaperjewelry.com/

naszyjniknaszyjnik

Deskorolkowa biżuteria Lindsay Jo Holmes

http://www.btcelements.com/products/?view=sub_product&sid=2584&cid=396

skateboard

To tylko namiastka amerykańskiej biżuterii recyclingowej ale na pewno jeszcze nie raz pojawią się wyroby artystów z za oceanu.

 

 

© Sztuka przenośna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci