Menu

Sztuka przenośna

blog o biżuterii artystycznej jej historii i sposobach ekspozycji

Wpisy otagowane : cyberpunk

Cyberpunk

anna-sklodowska

Cyberpunk-nurt w literaturze i kinematografii science-fiction, który skupia się na technologii komputerowej i informacyjnej. Cyberpunk uosabia zasady postulowane przez modernistów"3M-Miasto, Masa, Maszyna". Clue cyberpunku to Maszyna-cyberprzestrzeń i dek-szybki komputer. Ważną rolę w cyberpunku odgrywa cybernetyka-cybernetyczne wszczepy wszelkiego autoramentu, od sztucznych oczu po sztuczne mięśnie i wzmocnione organy wewnętrzne(cyber-).

W realnym świecie cyberpunk przejawia się w kulturze i modzie jako forma subkultury. Pochwala indywidualność i dlatego w cyberpunku wszechobecnym trendem w modzie są elementy nawiązujące do najnowszych technologii oraz cyborgizacji ciała. Z tego względu kieszenie wypchane elektronicznymi gadżetami lub przymocowanymi do paska są na porządku dziennym na równi ze sztucznymi, elektronicznymi implantami zamiast oczu czy szponami w palcach.

W biżuterii również mamy ten nurt i jego przedstawicielką jest między innymi artystka o pseudonimie Clockwork Zero

http://www.etsy.com/shop/ClockworkZero?page=2

Cyberpunk ma swoją boczną gałąź zwaną Steampunk

Steampunk- technologia otaczajaca bohaterów nie jest oparta na elektronice ale na mechanice np. odpowiednikiem komputera jest maszyna różnicowa. Steampunk dotyczy epoki wiktoriańskiej czyli ery rewolucji technicznej i wieku pary (steam) stąd nazwa gatunku.

Przedstawicielem tego nurtu jest Daniel Proulx z Montrealu

http://danielproulx.blogspot.com/

Na koniec moja perełka, prototyp biżuterii dla zwierząt pod hasłem:

Co by było gdyby Bambi był "Cyberbambi"? Według Andrew Dobrow

0

© Sztuka przenośna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci