Menu

Sztuka przenośna

blog o biżuterii artystycznej jej historii i sposobach ekspozycji

Pierścionek zaręczynowy w marchewce, obrączka w ziemniaku.

anna-sklodowska

Pewna pani w Kanadzie po 13 latach odnalazła swój pierścionek zaręczynowy na wyjętej z ziemi marchewce.

 Taki news obiegł świat kilka tygodni temu jako wyjątkowe zdarzenie, które może się przytrafić jednemu na milion. Zrządzenie losu  83-latki okazuje się jednak nie jednostkowe. Poszperałam troszkę w necie i okazuje się, że roztargnionych osób gubiących swoją biżuterię podczas prac w ogródku i potem szczęśliwie odnajdujących ją po latach wśród warzywnych plonów, jest więcej niż można było się spodziewać. 

15 sierpnia  2017 roku poinformowano o odzyskanym pierścionku Mary Grams z Kanady.

pierscionek_na_marchewce
Kilka dni później kolejna marchewka obrosła pierścień Carol Creighton z Nowej Zelandii, oddając go właścicielce po 12 latach od zagubienia.

BALCLUTHACARROT

 

W Szwecji inna pani czekała na swój pierścionek 16 lat i miała więcej szczęścia niż jej krajanka, która zebrała biżuteryjny plon dopiero po 41 latach.

szwecja

Trochę krócej czekał na zwrot pewien pan z Niemiec, który podczas prac w ogrodzie zgubił obrączkę ślubną. Marchewka odnalazła ją już po 3 latach.

obraczka

Karotki zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w odnajdywaniu biżuterii ale nie są jedyne bo w 2013 roku ktoś znalazł pierścionek zaręczynowy obrośnięty ziemniakiem. 

potato

Nie udało mi się znaleźć informacji czy jakieś inne warzywa typu pietruszka, burak czy rzodkiewka znalazły jakąś biżuterię.

"Trochę szkoda" pomyślałam a potem mi przyszedł do głowy pewien pomysł. Jeśli zazwyczaj warzywa odnajdują pierścionki zaręczynowe to może byłby to ciekawy pomysł na ofiarowanie komuś pierścionka z diamentem z okazji zaręczyn?

Wyrywasz w ogrodzie pietruszkę lub marchewkę i znajdujesz pierścionek a Twój ukochany klęka i pyta czy się zgadzasz zostać jego żoną. Musiałby oczywiście odpowiednio wcześnie to zaplanować. Z tego co udało mi się przeczytać na temat siewu marchewek, powinno wystarczyć jakieś 5-6 miesięcy. Jeśli narzeczony planuje zaręczyny w lato to już w marcu/kwietniu powinien się do tego przygotować. Gdyby z jakiegoś powodu nie wyrobił się w terminie to ma jeszcze szansę zasiać w maju ale musi się liczyć z tym, że zaręczyny odbędą się jesienią.

Jeśli wybranka jest mało chętna do prac w ogródku a mimo to bardzo lubi jeść warzywa to mam dla jej mężczyzny idealne rozwiązanie.  Belgijska artystka, która zainspirowała się prawdopodobnie newsami o marchewkowych odkryciach, stworzyła oryginalne projekty warzywno-biżuteryjne.

Hilde de Decker doprowadziła do interakcji między biżuterią a warzywami, głównie pomidorami ale współpracują z nią też kabaczki i papryka.


Hilde_de_Decker1

Hilde_De_Decker2

Hilde_de_Decker4

Hilde_De_Decker11

Hilde_de_Decker5

pomidor2

pomidor

Pierścionki zanim się je zaloży na palec najpierw prezentuje się go w gustownym pudełeczku. O tym artystka rownież pomyślala i zapakowała swoje dzieła w bardzo adekwatne do nich opakowania.

Hilde_De_Decker1
soiki

 Wszystkim panom, którzy planują dać swojej ukochanej oryginalny prezent zaręczynowy, życzę aby nie pomylili go z wekami mamusi.

 

 

 

Biżuteryjny deser

anna-sklodowska

Blog dotyczy biżuterii ale nie mogę się powstrzymać i pokażę Wam biżuteryjne desery. Tak, słodkie desery, niczym biżuteria do tego za horrendalne pieniądze.

 W Nowym Jorku, w restauracji Serendipity możesz zamówić The Grand Opulence Sundae czyli najdroższe lody świata. Ich wartość to 1000 $ w którą wliczony jest kryształowy pucharek z lodami waniliowymi obłożonymi 24 karatowym, jadalnym złotem, kandyzowane owoce, marcepanowe wiśnie, złote draże i trufle. Wszystko jest dodatkowo udekorowane pozłacaną Orchideą (jej wykonanie trwa 8 godzin), najdroższą czekoladą Amadei Porceleana i małą miseczką kawioru Grand Passion. A wszystko konsumuje się 18-to karatową łyżeczką.

The_Grand_Opulence_Sundae

W podobnej cenie możemy też zjeść ciastko zwane Golden Phoenix Cupcake. Ciastko można kupić w Dubaju w boutique café Bloomsbury. Użyto w nim pięciu najdroższych składników:

Organiczne masło i mąka z Wielkiej Brytanii 

Czekolada Amedei Porcelena ta sama co w przypadku wcześniej wspomnianych lodów

Złota, waniliowa fasola z Ugandy i  23 karatowe, jadalne złoto. Do tego dochodzą dodatki w postaci truskawek.

Całość jest podawana na porcelanowo - złotej podstawce.

cupcace

Zauważyłam, że Japończycy lubują się w platynie a na potwierdzenie tej obserwacji jest platynowy tort. Stworzył go Nobue Ikara z dedykacją weselną dla Rinko Kikuchi i Chie Kumazawa. Tort udekorowany był platynowymi naszyjnikami i wisorami i o dziwo był jadalny. Kosztował bagatela 130 000$.

MostExpensiveDessertPlatinumCake

To jak? Nabraliście smaka na coś słodkiego?

 

 

 

 

 

Astonish- kreatywny kolektyw

anna-sklodowska

Jakiś czas temu przeczytałam o pewnym biżuteryjnym kolektywie i pomyślałam, ze jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście ta ja Wam o nim opowiem. 

astonish

Przedstawiam, Wam grupę  ASTONISH, która składa się z siedmiu dziewczyn zakręconych na punkcie projektowania nowoczesnej biżuterii. Pochodzą z różnych i bardzo odległych krajów. Eva Burton i Gabriela Cohn pochodzą z Argentyny, Helen Habtay z Erytrei , Julia Obermaier z Niemiec, Sharareh Aghaei z Iranu, a Pia Groh  i Stephie Morawetz z Austrii. Stworzyły swój kolektyw  mając jeden podstawowy cel: tworzyć i dzielić się współczesną biżuterią.

 Każdy zapyta jak to się stało, że się w ogóle znają? Okazuje się, że razem studiowały na Uniwersytecie Nauk Stosowanych na Wydziale Kamieni Szlachetnych i Biżuterii w Idar - Oberstein w Niemczech. Od 2015 roku stanowią grupę osób które w bardzo zróżnicowany sposób podchodzą do materiałów jakimi są kamienie w tym również te szlachetne. 

Kolektyw nie ogranicza się jedynie do wspomnianych siedmiu osób, jest otwarty na nowych artystów, którzy przynoszą inne idee i rozwijają projekty.

 W wywiadzie dla Baltic Jewellery News dziewczyny w fajny sposób odpowiedziały na pytanie :

"Dlaczego biżuteria jest wyjątkowa ( a szczególnie dla Was) ?"

Biżuteria istnieje od początku ludzkości, poprzez to medium człowiek zaczął wyrażać swoją wrażliwość, kreatywność i potrzebę ozdabiania samego siebie. Biżuteria  wyrażała ludzkie potrzeby. Miała również dużo więcej funkcji niż tylko zdobienie ciała, ukazywała elementy kultury w jakiej żyli ludzie, religię a nawet ich identyfikację polityczną. Teraz zbyt wiele się nie zmieniło w tej kwestii, nadal biżuteria ma duże znaczenie w naszym społeczeństwie. Nadal chcemy siebie ozdabiać i w ten sposób wyrażać siebie. Potrzebujemy tworzyć biżuterię i dzielić się nią z innymi. 

Poniżej przedstawiam Wam kilka prac każdej z projektantek.

Eva Barton

Eva

 eva_burton

eva_burton1

Gabriela Cohn

Gabriela

gabriela_cohn

Cohn

Helen Habtay

Helen

helenhabtayhelenhabtay1Julia Obermaier 

Julia

julia_obermaier1julia_obermaier

 

Pia Groh

Pia

pia_groh

 

Groh_Pia1

Sharareh Aghaei

Sharareh

sharareh_aghaeisharareh_aghaei1

Stephie Morawetz

Stephie

Stephie_Morawetz

stephiemorawetz

 

BOUCHERON w zimowej aurze, czyli biżuteria z najwyższej półki w przepięknej aranżacji

anna-sklodowska

Ostatnio pokazywałam Wam witryny najdroższych marek biżuteryjnych. Pamiętacie te z bajkową atmosferą zimy? Były piękne, podejrzewam, że na żywo ciężko było od nich oderwać wzrok.

Dzisiaj również mam dla Was mroźny ale przepiękny klimat, jaki wykreowano na premierę nowej kolekcji biżuterii Boucheron'a. Tydzień temu w Paryżu, marka luksusowej biżuterii dała na chwilę odpocząć od upałów tam panujących i zaprezentowała swoją kolekcję Hiver Impérial czyli Zimowe Imperium. Na premierze pojawiła się cudowna, tajemnicza, kraina z lasem oprószonym śniegiem a w jego mroku słychać było pohukiwanie sów i wycie wilków, między drzewami zaś znajdowały się szklane gabloty ze wspaniałą biżuterią.  Sceneria bezpośrednio nawiązywała do dalekiej, Rosyjskiej Północy. Dlaczego właśnie Rosja była inspiracją? Bowiem, miało to przypomnieć, że w 1897 roku, właściciel postanowił otworzyć pierwszy sklep poza Francją i na jego lokalizację wybrał Moskwę a następnie Sankt Petersburg. Jednocześnie był pierwszą, francuską marką jubilerską w Rosji.

Poniżej możecie zobaczyć tę aranżację udostępnioną, bezpośrednio ze strony Boucheron

Boucheron

Boucheron1

Poniższa reklama pokazuje namiastkę klimatu jaki panował na premierze kolekcji:

 Niebywały naszyjnik jaki widać w gablocie jest największym arcydziełem kolekcji, nazywa się Baikal i składa się z 2000 pereł Akoya.

Perły Akoya uznawane są za najpiękniejsze. Oryginalnie hodowane są w Japonii i w naturalny sposób otrzymują trzy odcienie bieli poprzez barwę kremową, aż do złocistej lub srebrzysto-szarej

W centralnej części naszyjnika znajduje się akwamaryn z Santa Maria - błękitny kamień szlachetny. Wybrany został jako symbol krystalicznie czystej wody jeziora Bajkał. Otaczają go drobne kamienie księżycowe czyli kryształy w srebrzysto-perłowym odcieniu i koraliki z akwamarynu. Taki naszyjnik na pewno przypadłby do gustu Cesarzowej Marii Fiodorownej, żonie Cara Aleksandra III.

Swoją drogą postać cesarzowej może być ciekawym tematem na kolejny wpis z racji jej zamiłowania do pięknej i drogiej biżuterii.
JCL00959Tu możecie zobaczyć z jakim pietyzmem był projektowany i wykonywany.

 Bajkał

 Łącznie w kolekcji przedstawiono 62 sztuki doskonałych w kunszcie eksponatów jubilerskich, które z czasem staną się prywatną własnością bogatych dam. Do zakupienia poza naszyjnikiem Baikal są zachowane w lodowatej stylistyce pierścienie, kolczyki, mniejsze naszyjniki, bransolety i zegarki. Oto kilka z nich:

Flocon_Imperial

 Naszyjnik Flocon Imperial (płatek śniegu) - diamenty i kryształy osadzone w białym złocie

 Banquise

Pierścień Banquise (kra)- diamenty i perły osadzone w białym złocie

Boucheron_2

 Bransoleta Marqueterie (forma intarsji lub mozaiki) -  diamenty, perły, kwarc, białe złoto. 

 

Na koniec mam do Was pytanie, kto może być potencjalną klientką na miarę Marii Fiodorownej? Macie jakieś sowje typy kobiet?

 

Akiko Kurihara - Wspomnienie Festiwalu Srebro

anna-sklodowska

Ostatnio opublikowałam na moim koncie na Instagramie , kilka zdjęć z wystawy Festiwalu Srebro. Sporo z Was zareagowało na te zdjęcia pozytywnie, dlatego przedstawię Wam część prac jakie można było zobaczyć w Galerii Sztuki w Legnicy.

IMG_3448_Snapseed

W tym budynku na parterze znajduje się Galeria Sztuki, w której co roku można zobaczyć biżuterię artystów z całego świata.

W tym roku miałam okazję zobaczyć tam prace Akiko Kurihara, dokładnie tej samej artystki, którą podziwiałam już w Tokio w Gallery deux Poissons. To bardzo fajne uczucie zobaczyć jej biżuterię, również w Polsce. Akiko Kurihara
IMG_3258_SnapseedArtystka serwuje nam 31 kapsułek w naszyjniku na każdy dzień miesiąca oraz dwie w kolczykach


IMG_3257_Snapseed1Jak widzicie wszyscy jesteśmy niewolnikami biżuterii .... artystka również.:)

IMG_3259_SnapseedPapieros w żartobliwym wydaniu Pani Kurihary. Bardziej podoba mi się jednak ekspozycja tej biżuterii w wydaniu jakim przedstawia go sama autorka.

 cigarette2Tu mamy przykład idealnego wyważenia formy, zarówno w przenośni jak i dosłownie. Niby proste ale jednak utrzymanie srebrnego elementu w balansie tak, żeby się nie przekręcał to jednak wielka sztuka.

IMG_3264_Snapseed

 Jeśli chcecie zobaczyć wiecej prac artystki zajrzyjcie na stronę Akiko Kurihara.  A gdyby Was zainteresowało kogo jeszcze można było podziwiać na Festiwalu zapraszam Was na mój Instagram . Stopniowo będę dodawała kolejne zdjęcia z opisami wiec obserwujcie, lajkujcie i udostepniajcie. Będę Wam za to bardzo wdzięczna.:)

© Sztuka przenośna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci