Menu

Sztuka przenośna

blog o biżuterii artystycznej jej historii i sposobach ekspozycji

ciekawostki

Tożsamość poza konkursem

anna-sklodowska

   W ostatnim wpisie zaprezentowałam Wam nagrodzone prace w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Można je obejrzeć zarówno na moim blogu jak i na wielu innych stronach internetowych związanych z biżuterią artystyczną. Co roku śledzę przebieg konkursu i zawsze ciekawi mnie jakie kryteria przyjmują jurorzy przy wyborze prac finałowych. Aby się dowiedzieć pojechałam w tym roku do Legnicy i po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć 40 prac finałowych. Było to dla mnie bardzo ciekawe doznanie, zobaczyć prace na żywo, przyjrzeć się materiałom z których zostały wykonane i w jaki sposób zostały stworzone. Aby znaleźć odpowiedz odnośnie kryteriów koniecznie chciałam zobaczyć również prace, które nie zakwalifikowały się do finałowej 40-tki. Miałam to szczęście, że organizatorzy postanowili  przedstawić je szerszej publiczności, umieszczając w hallu Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. W gablotach wyeksponowano biżuterię piętrowo na szklanych półkach. Część z nich sfotografowałam uznając, że może ktoś poza mną również jest ciekaw jak wyglądają prace nie wybrane przez Jury.

 Beata Ciesielska -Polska   srebro, "128 kB przeszłości" karta nanoSIM Beata_Ciesielska

Dora Agnes (Terka) Juhasz - Węgry, "Zmienne tożsamości i stworzony przez człowieka Bóg" srebro, żywica

Dora_Juhasz

Elisabeth Habig - Austria, "Między mną", szkło akrylowe, stal

Elisabeth_Habig

Yapping  Zhang- Chiny, Srebro, odlew z wosku
Yapping  Zhang

Liu Xiaoqi - Chiny, "Srebrna karta", srebro, technika akwaforty

Liu_Xiaoqi

Jana Machatova - Słowacja, "Pionierzy", srebro,pozłacane, plexiglas, papier w laminowanym plastiku

Jana_Machatova

Katarzyna Zięba - Polska  "XY", srebro
Katarzyna_Zięba

 

Olga Chereshneva - Rosja, "Odbicie", brosza, mosiądz, galwanizacja, fotografia, pianka

Olga Chereshneva

 Lucia Saez- Hiszpania, "Moja rodzina" brosza, srebro, octan, drut stalowy, nitowanie

Lucia_Saez

 Zobaczyłam prace finałowe i prace które nie zostały wybrane i mam jeden podstawowy wniosek. Jury bez wątpienia skupiło się na projektach, które wymagały dużego nakładu pracy, były bardzo precyzyjnie wykonane i zawierały przesłanie, oczywiście powiązane z tematem konkursu. Czy Waszym zdaniem Jury coś przeoczyło czy jednak wybór był uzasadniony? 

"Ruskie złoto" w modzie

anna-sklodowska

Czytelnicy powyżej 30-tego roku życia na pewno pamiętają sowiecką biżuterię. Młodsze pokolenia odsyłam do internetu bo sowiecka biżuteria zwana na świecie "Soviet jewelry" ma nawet swoją definicje w Wikipedii. Jest to złota biżuteria wyprodukowana w ZSRR w latach 1922-1991. Złoto 14-sto karatowe o próbie 585 lub 583. U nas potocznie nazywano je "ruskim złotem" głównie dlatego, że miało czerwonawo-różowe zabarwienie na skutek dużej domieszki miedzi a tylko w ZSRR robiono stopy o takiej barwie.

 SovietJewelry2013

 

Każdy się teraz uśmiecha przypominając sobie te pierścionki z wielkimi , kolorowymi kryształkami a może nawet gdzieś jeszcze macie taki relikt przeszłości. Aktualnie nie robi wrażenia, wręcz wstyd go założyć ze względu na ten nieszczęsny kolor i wybujałą stylistykę, co więcej teraz w Polsce lepiej się sprzedaje jako złom niż jako pełnowartościowy produkt. A przecież pamiętamy jaką kiedyś cieszył się popularnością. Był to najbardziej chodliwy towar z ZSRR, prosto z żywych ekspozytorów w postaci rosyjskich handlarek. Kupowało się wszystko jak leci traktując zakup jako dobrą inwestycje albo cenny prezent. Czasy tak się zmieniły że o otwartej granicy polsko-rosyjskiej i wzajemnym handlu detalicznym z sąsiadami zza wschodniej granicy możemy jedynie opowiadać anegdoty.

 bazar_zoto1

Nie wszędzie na świecie spostrzega się to złoto tak jak w Polsce. Od kilku lat w U.S.A. rodzi się rynek dla kolekcjonerów i kupców tego typu biżuterii. Powstało nawet kilka książek opisujących wzornictwo wyrobów jubilerskich, tamtego okresu, ze złota o próbach 583 i 585. Wytworzyła się nawet swoista moda kolekcjonowania sowieckiej biżuterii. W ostatnich dwóch latach jeszcze bardziej zwiększyło się zainteresowanie kupnem na skutek konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Głównym motorem była sytuacja materialna mieszkańców części Ukrainy ogarniętej konfliktem. Biorąc pod uwagę, że Ukraina jest drugą po Rosji pod względem ilości posiadanej, już w pewnym sensie historycznej, biżuterii z czerwonego złota to niepewna sytuacja w kraju zachęca kupców do jak najszybszej próby wykupienia tych zasobów. Ta biżuteria w Stanach Zjednoczonych jest mocno propagowana przez Amerykanów rosyjskiego pochodzenia. Powstają strony internetowe, blogi, kanały filmowe skupiające się jedynie na temacie sowieckiego złota i srebra. Ten nurt powstał 7 lat temu, działa coraz prężniej i daje niebywałe profity. O popularności tej biżuterii na pewno świadczy sprzedaż w sklepach internetowych typu eBay.

 Nic więc nam innego nie pozostaje jak przejrzeć szuflady i bez żalu spieniężyć swoje relikty czasów ZSRR. Chyba, że na nowo odkryjecie piękno i kunszt "ruskiego złota" i staniecie się kolekcjonerami.

 

 

Biżuteria w Pop-up Store

anna-sklodowska

     Przedświąteczny czas jest idealnym do powstawania coraz to nowych, okazjonalnych targów i kiermaszów z wyrobami polskich wytwórców. Ostatnio jest ich tak dużo, że nie tylko klienci mają problem z podjęciem decyzji gdzie mają pójść w najbliższy weekend ale i sami wystawcy muszą zdecydować, które z targów wybrać, z pośród wielu jakie odbywają się tego samego dnia. Dla wszystkich tych, którzy nie lubią tłumów i nie wiedzą gdzie znajdą ciekawe przedmioty choćby w postaci biżuterii ja polecam Pop- up Store / Projekt prezent na Chmielnej 28b. Jest to sklep stworzony właśnie dla tych, którzy szukają czegoś oryginalnego na prezent świąteczny.  Jest to miejsce unikalne wręcz w dosłownym znaczeniu bo Pop-up store powstał 1 grudnia i będzie otwarty do 24 grudnia wedle idei tzw. sklepu pojawiającego się na chwilę. Zatem zachęcam Was do odwiedzenia go w każdy dzień tygodnia  a spóźnialskich zapraszam nawet 24 grudnia. 

Znajdziecie tam między innymi biżuterię kilku projektantów. Muszę podkreślić, że każdy z nich prezentuje bardzo odmienny styl co ułatwi Wam znalezienie czegoś właśnie dla siebie lub bliskiej osoby. 

Polecam między innymi biżuterię MiliM Pro , KIBAKO, Rani-art, Kachuna-art, Milarte, Joanna Komorowska, By Kejt

popup_opis

projektpopup1Pop- up Store znajduje się w bramie przy Chmielnej.

 

Czy aby na pewno znacie kolory jesieni?

anna-sklodowska

    W ogólnych trendach mody obowiązują kolory wybierane z palety PANTONE®.  W każdym sezonie są to inne zestawy i mają one swoje uzasadnienie. Tej jesieni paleta zawiera 10 kolorów i są one jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Dla wszystkich, którzy nie wiedzą z jakimi kolorami identyfikuje się tegoroczna jesień, poniżej przedstawiam paletę:).

Panton

pantonmen                                    Ilustracje -Nanette Lepore

RADIANT ORCHID (Pantone 18-3224), ROYAL BLUE (19-3955), ALUMINUM (16-1107), AURORA RED (18-1550), MISTED YELLOW (14-0837), SANGRIA (19-2047), MAUVE MIST (15-3207), COGNAC (18-1421), BRIGHT COBALT (19-4037), CYPRESS (18-0322)

Tu znajdziecie opis poszczególnych kolorów i uzasadnienie ich wyboru

Jeśli już znamy paletę kolorów jesieni to warto teraz poszukać biżuterii pasującej do setów na chłodne ale słoneczne dni.

Ja mam swój zestaw wybrany spośród nowoczesnych form i technik.

 

BlueEyedSquirrel

 Naszyjnik w pełnej gamie kolorów "pantonowej" jesieni, wykonany z ręcznie malowanego PCV przez BlueEyedSquirrel

paragraphloopWedle rozkazu kolczyki drewniane malowane w kolorze RADIANT ORCHID (Pantone 18-3224), przez Paragraphloop

LangtonNaszyjnik w kolorze ROYAL BLUE (19-3955) z gumowych linek, wykonany przez, znaną już Wam z ankiety, Gilly Langton

Project100drew

Ciekawa brosza wykonana z betonu przez Drew Markou w ramach "Project 100", o którym można przeczytać na jego stronie

anais_paulard

Kolejna brosza tym razem w kolorze AURORA RED (18-1550) zaprojektowana przez Anais Paulard

DessinCreations

Paletę zamykają bransolety w kolorze CYPRESS (18-0322), ze szkła z butelek po winie. Te recyclingowe wyroby powstały w DessinCreations

Na początku wspomniałam, że modny zestaw jesiennych kolorów obowiązuje również mężczyzn, dlatego dla nich też mam kilka ciekawych form.

pobrane

Nowoczesna brosza Arturo Borrego , może być również ciekawą ozdobą dla kobiety

Haves__curtisSpinki do mankietów firmy Haves & Curtis z jedwabiu

 

chisel

Bransoleta ze srebra z inkrustacją w kolorze AURORA RED, produkt ze sklepu Chisel

Theia_Design

 Wisior znaleziony na Etsy, mimo, że przedstawiony przez Theia Design w stylizacji damskiej, idealnie nadaje się do męskiego, jesiennego zestawu.

Stilldesign

I na zakończenie butonierka ze srebra od Stilldesign

Teraz już wiadomo, że kolory jesieni to nie tylko brąz, żółć i czerwień liści. Jak bardzo będzie kolorowa zależy tylko od nas.

 

Dla rozrywki podrzucam ankietę:

 

ankieta_II

Wyniki ankiety "sztuki przenośnej"

anna-sklodowska

  Jakiś czas temu na łamach mojego blogu zaproponowałam Wam ankietę na temat nowoczesnej biżuterii. Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie bo odpowiedzi są wyjątkowo interesujące. Poniżej przedstawiam Wam wyniki i podsumowanie. To była pierwsza ankieta ale dotarła do około 100 ankietowanych. Na jej podstawie możemy wyciągnąć wnioski, ale musimy pamiętać, że im więcej pytań zadamy tym więcej się dowiemy. Zachęcam więc do wypełniania kolejnych ankiet, które pozwolą na wyciągnięcie w przyszłości bardziej precyzyjnych wniosków. Zapewniam Wszystkich, że jest to ankieta prowadzona tylko po to, aby zorientować, się jakie są potrzeby Polek w kwestii biżuterii nowoczesnej. Nie ma ona wymiaru komercyjnego dlatego jeśli macie jakieś swoje pytania, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w nowej ankiecie to zachęcam do ich umieszczania.

 Z ostatniej ankiety wynika, że biżuterią nowoczesną najbardziej interesują się osoby w wieku ok. 30 lat. Doceniają biżuterię artystyczną i najchętniej same byłyby ich twórcami, ale nie mają odwagi jej nosić. Nie stronią jednak od biżuterii pod warunkiem, że jest ona prosta i praktyczna. Najlepiej gdyby ozdoby były  uniwersalne na tyle aby można było  je założyć zarówno do pracy jak i na spotkanie towarzyskie.

Tu możecie zobaczyć wyniki:

  

Do_jakiej_kategorii_wiekowej_nalezysz__wykres_kolowy

Ponizej_prezentujemy_bizuterie_z_Modeling_Clay_wykonana_przez_trzy_projektantki._Ktory_styl_najche__wykres_kolowy

                  

Czy_moglabys_zalozyc_ktorys_z_ponizszych_pierscionkow_na_spotkanie_ze_znajomymi__wykres_kolowy                            

 

 Dziękuję i zachęcona Waszym zainteresowaniem przedstawiam Wam II ankietę biżuteryjną. Na końcu możecie umieścić własne pytanie, które Waszym zdaniem powinno znaleźć się w kolejnych edycjach.

 

ankieta_II

Ta oraz poprzednia ankieta będzie dostępna pod każdym, kolejnym wpisem w pasku promocyjnym.

 

© Sztuka przenośna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci